WORKSHOP

SOMA WORK & KREATIVNÍ TANEC

- úvod do vývojových vzorců -

 • PRO KOHO? Pro ty co chtějí vědomě pracovat se svým tělem v klidu i pohybu. Není potřeba žádná pohybová zkušenost. Je to úvodní workshop, kde se podrobně dozvíme co to vývojové vzorce jsou a jak můžeme prakticky tělo vést k přeorganizování. pro ty co mají poúrazové stavy jako např. zlomená ruka. Pro tanečníky a performery, kteří se chtějí zlepšit v technice a posunout v pohybu ještě dál.
 • KDY: sobota 25. 3. 2023 /  13:00 - 18:00h
 • KDE: Sobíňov ZŠ 215
 • S SEBOU: pohodlné oblečení k pohybu, pití, tančíme bosí nebo v ponožkách. Doporučuji více vrstev oblečení (i teplejší) - budeme více pracovat na zemi. Pro zimouřivé nebo "kostnatější" jedince doporučuji vzít deku - stačí menší.
 • CENA 790Kč 

PLATBA: bankovním převodem před workshopem. Informace k platbě zasílám na email.

PLATEBNÍ A STORNO PODMÍNKY 

Odesláním přihlášky se zavazujete zaplatit daný workshop nejpozději do 3 dnů od obdržení faktury, kterou posílám v průběhu několika dní od obdržení rezervace(pokud se přihlašujete ve chvíli, kdy workshop začíná za kratší dobu než 4 dny , nutné uhradit workshop ještě ten den, opět po obdržení faktury.) Pokud platba nebude odeslána, VAŠE REZERVACE JE STORNOVANÁ.

 • Odhlášení z workshopu více jak 14 dní před workshopem, vrací se 90% z celé částky.
 • Odhlášení z workshopu méně jak 14 dní před workshopem, finanční částka vratná není, můžete ale za sebe najít náhradu.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit ze zavinění studia, částka za workshop se účastníkovi vrací v plné výši nebo se hledá nový termín.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit z důvodu vládních nařízení - hledá se nový vhodný termín.


CO NÁS ČEKÁ?

Zavítejte na workshop SOMA WORK, který je určen všem lidem se zájem o VĚDOMÝ POHYB a KREATIVNÍ TANEC. Budeme se věnovat našim VÝVOJOVÝM VZORCŮM a jejich přeorganizování, aby naše tělo fungovalo komplexněji a zdravěji. Workshop povede lektorka Lenka Červená.

Zklidníme mysl i tělo a začneme se na své tělo ladit. Uvědomíme si jeho části, abychom ho mohli postupně propojit v jednotný celek, který jde do akce v souhře a harmonii jako vyladěné housle.

Na tomto workshopu se budeme věnovat VÝVOJOVÝM VZORCŮM (organizace těla a jeho přeorganizování),  našemu DECHU  a KREATIVNÍMU TANCI (inspirovaná vývojovými vzorci a Labanovou analýzou pohybu).

Pracuje se individuálně nebo ve dvojicích.

Před somatickou prací si vždy povíme něco o našem těle, jak funguje a zvědomíme si ho prostřednictvím dechu, doteku, slov a obrazů z fyziologie nebo anatomie.


O VÝVOJOVÝCH VZORCÍCH

Budeme se věnovat především sobě zevnitř. Svojí pozornost přesuneme na jednotlivé části našeho těla, abychom mohli postupně dosáhnout jeho propojení a následně umožnili tělu fungovat v jeho celistvosti. 

Co jsou to vývojové vzorce a jejich důležitost? Vývojové fáze dělíme do 6 oblastí (popsané níže). Aby tělo fungovalo komplexně, je potřeba aby každá z těchto fází byla dokončena a tělo si tak zapsalo ÚPLNÝ VZOREC. Jakmile je v dětství průběh psychomotorického vývoje narušen nebo v dospělosti nesprávným fungováním těla, naše vnitřní organizace přestane být v INTEGRITĚ, což na svém těle poznáme dříve nebo později neefektivním a často nezdravým pohybem, který může přinést i bolesti pohybového aparátu.

VÝVOJOVÉ VZORCE Z POHLEDU BARTENIEFF (Tanečnice a žačka Rudolfa Labana a Fyzioterapeutka)

 1. Dýchání: aktivování hlavního dýchacího svalu - bránice, vedlejších dýchacích svalů - mezižeberní a snaha o jejich propojení

 2. Pupeční radiace: centrum - končetiny (předpáteřní vzorec)

 3. Spinální vzorec: hlava - kostrč (páteřní)

 4. Homologní: horní-dolní polovina těla

 5. Homolaterální: pravá-levá polovina těla

 6. Kroslaterální: diagonální propojení těla


K PŘEVZORZOVÁNÍ NEEFEKTIVNÍCH VZORCŮ  je zapotřebí:

 1. Uvědomění si svých pohybových stereotypů.
 2. Vědomá práce se svým tělem a to jak v každodenních činnostech, tak i prostřednictvím pravidelného cvičení.

ČEHO DOCÍLÍME? 

 • Vědomý a plynulý pohyb
 • Pohyb je ekonomičtější - pohybové akce těla budou EFEKTIVNĚJŠÍ  (na naše činnosti budeme vynakládat méně námahy a energie)
 • Komplexnější pohyb, kde periferie jsou propojené s naším centrem
 • Protažené a uvolněné tělo
 • Lépe si uvědomujeme naše tělo a jeho signály
 • Prohloubení a uvědomění dechu
 • Zlepšení pohybové paměti
 • Lepší koordinace těla a koncentrace naší mysli

JAK TOHO DOCÍLÍME?

 • Postupně se budeme učit  jednotlivé subfráze (kroky), které nám vytvoří jeden pohybový celek (frázi)
 • Pohybovou frázi vědomě opakujeme, abychom si pohyby zvnitřnili. Dosáhneme tím i potřebné plynulosti a větší propojenosti těla.
 • Dech nás bude podporovat při každém pohybu v před. Další podporou nám bude země, která umožní k uzemnění a k opoře našeho těla.
 • Z workshopu si odnesete soubor cviků, které můžete dále cvičit i doma (pohybové fráze). 


VNĚJŠÍ SVĚT OVLIVŇUJE TEN VNITŘNÍ A NAOPAK - náš psychický stav se vždy otiskne i do  našeho těla a naopak. Pojďme se ještě více poznat, pojďme více do sebe. Přijďte zakusit změnu a zavítejte na na workshop. 

Na Vaši účast se srdečně těší Lenka Červená


O Lektorce Lence Červené

V tanci se napojuji na sebe, své tělo a emoce. Svůj vnitřní svět pozoruji a nechávám ho vyplouvat ven skrz pohyb. TANČÍM SRDCEM a to samé se snažím předávat všem - malým i těm velkým, kteří navštíví taneční lekce se mnou. Tam kde je třeba využívám ku pomoci taneční techniku, která nám pomůže posunout své pohybové možnosti ještě o něco dále.

Současný tanec, Somatický pohyb, Kruhové tance, Pilates... v detailech se liší, podstata je ale u všech pro mě stejná - pociťovat RADOST Z POHYBU.

Každá moje příprava je jedna velká, tvořivá a hravá cesta, stejně jako mé lekce, které mě naplňují. Jsem za ni vděčná a doufám, že na této cestě budu moci zůstat, díky vašemu zájmu, co nejdéle.

Má taneční cesta:

Tanci a práci s dětmi se věnuji více jak 15 let. Moje taneční cesta začala tanečním stylem street dance, poté jsem se posunula dál a postupně jsem studovala TANEČNĚ POHYBOVOU TERAPII v Akademii Alternativa, dvouletý vzdělávací cyklus VĚDOMÉ TĚLO (Rena Milgrom) - Labanova analýza pohybu (LMA), Bartenieff fundamentals (BF), principy Body mind centering, pohybová somatika.

Absolvovala jsem 4 somatické vzdělávací víkendy - BODY MIND CENTERING s úžasnou Aničkou Sedláčkovou. Týdenní intenzivní kurz pro profi tanečníky - GAGA s lektorkou z Izraele (škola Ohada Naharina). Cyklus 5 víkendových setkání MEDICÍNA V TANCI se Zunou Vesan Kozánkovou. Týdenní workshop TANEC ŠKOLÁM pořádaný organizací Ponec. Rekvalifikační kurz PILATES 2021, Eva Blahušová. Rekvalifikační masérský kurz.

Pro pedagogickou práci mi dala základy VŠ - PEDAGOGIKA VOLNÉHO ČASU. 5 rokem pracuji ve školství . Mám několikaleté zkušenosti s vedením mimoškolních aktivit pro děti a mládež. Zájmově jsem se věnovala základům arteterapie, výtvarnému umění především kresbě a malbě, hudbě (klavír, flétna). Vše ráda propojuji i s pohybem.


Reference

"Ahoj, Leni, moc děkuji za videa, budou se hodit ;-) Musím říct, že tvůj workshop mě tak hezky nakopl, že se tedˇ snažím hýbat pravidelně. Není to bohužel tanec - ten jen doma, ale hýbu se a to mi dělá moc dobře..." Zdravím a zdraví přeji,

Irena Jarošová

workshop Současna a Soma work vývojové vzorce

"Léňo, to bylo pohlazení, pro tělo i duši. Je mi velkou inspirací, co a jak děláš, ta fúze přímosti vedení, rozsahu znalostí a přesahů, skloubená s tvou vzdušnou jemností, vtipem a propojenosti je prostě dar. Moc děkuju za prostor, tyjo, po víc než 2 letech jsem se takhle mohla vnořit.

Ještě tam byl jeden úplně kosmický moment, no jak jsi začala vyprávět o DNA a o spirálovém fungování, tak jen duše udělala hopla a a! Rezonuje. Moc díky za komplexitu a holistické držení prostoru.  

Něco se mi pěkně zpevnilo tak jako zevnitř ven, cítím krásnou sílu a moudrost středu. Díky milá kouzelnice!"

Šárka Martínková

workshop Soma work - vývojové vzorce

"Ahoj Leni, mockrát děkuji za oba dva workshopy. Zpětně mohu říct, že oba dva mi něco daly. Ten první je prostě zajímavý a ten druhý z hlediska vzorců je super, protože zjistis, že všechno funguje jako skládačka...  Takže ještě jednou mockrát děkuji..."

Michaela Jurík

workshopy Současna & Soma work vývojové vzorce

"Ahoj Lenko, Velmi děkuji za včerejší celodenní seminář. Bylo to velmi inspirující a přínosné. Pevně věřím, že se nás sejde skupina na další taneční možnosti. Budu ráda za informace. Přeji krásné dny a těším se na pokračování! Zdeňka "

Zdeňka Dubská

workshop Soma work - vývojové vzorce

"Ahojky Leni, děkuji za hudbu i za super včerejší den. Za sebe mohu říct, že jsem se ráno cítila, jako by si mě vzala po dlouhé době do parády Karlička (skvělá masérka). Bolely mě všechny svaly i kosti, také břišní svaly, které jsem myslela, že ani nemám . Díky za skvělou meditaci. Nesmírně si vážím tvé práce, kterou děláš srdcem. "

Jo p.s. Díky i za tu pařbu ... Jsi prostě super. :)) 

Jarmila Povolná

workshop somatického pohybu - srdce

"Děkuji, Leni, za to že jsem to mohla zažít! Ten kruh je něco, co bychom tak potřebovaly, že... Já to tedy teprve objevuji, ale z naší společné soboty budu žít dlouho a tvá energie je neskutečná. Moc moc děkuji."

Eva Prokšová

workshop somatického pohybu - srdce 

ZÁVAZNÁ REZERVACE MÍSTA

Zarezervujte si místo včas a přihlaste se na workshop, který Vás bude bavit. :)


Kurz je určen ZDRAVÝM JEDINCŮM. Pokud máte jakákoli POHYBOVÁ OMEZENÍ konzultujte s lékařem, zda je pro Vás tento kurz vhodný. Ne všechny pohyby jsou pro všechny dobré, proto prosím, abyste mi případná pohybová či jiná omezení sdělili před lekcí. Děkuji