WORKSHOP

SOMA WORK & KREATIVNÍ TANEC

- úvod do vývojových vzorců / svaly a tekutiny v pohybu -

JEDINÝ WORKSHOP V TOMTO ROCE V ČB


 • PRO KOHO? Pro ty co chtějí vědomě pracovat se svým tělem v klidu i pohybu. Není potřeba žádná pohybová zkušenost. Je to úvodní workshop, kde se podrobně dozvíme co to vývojové vzorce jsou a jak můžeme prakticky tělo vést k přeorganizování. Mohou absolvovat znovu i ti, co workshop již absolvovali a chtějí si vše osvěžit, zopakovat praktickou část (kterou je třeba pravidelně dělat, pokud chceme vidět výsledky) a naučit se i nové fráze.
 • KDY: 22 a 23. 4. 2023

sobota 22 / 4 / 23 Vývojové vzorce a Kreativní tanec

1. část:  12:45 - 14:00h, 2. část 14:00 - 18:00h

neděle 23 / 4 / 23 Somatický pohyb - tekutiny a svaly v pohybu

9 - 12 h

 • KDE: České Budějovice, Rudolfovská 12 (vchod z Jeronýmovi ulice)
 • SPANÍ: 100Kč - možné přespání v sále ve vlastním spacáku a karimatce
 • S SEBOU: pohodlné oblečení k pohybu, pití, tančíme bosí nebo v ponožkách. Doporučuji více vrstev oblečení (i teplejší) - budeme více pracovat na zemi. Pro zimouřivé nebo "kostnatější" jedince doporučuji vzít deku - stačí menší. Lehkou sváču - dáme si pauzu na odpočinek a nasycení. :)
 • CENA 1350Kč za celý soma work sobota a neděle (10% sleva z levnějšího workshopu při absolvování obou sobotních workshopů Současny a Soma worku) 
 • cena 225Kč - 1. část vývoj. vzorce, sobota
 • cena 720Kč - 2. část vývoj. vzorce, sobota
 • cena 540Kč - nedělní soma work

PLATBA: bankovním převodem před workshopem. Informace k platbě zasílám na email.

PLATEBNÍ A STORNO PODMÍNKY 

Odesláním přihlášky se zavazujete zaplatit daný workshop nejpozději do 3 dnů od obdržení faktury, kterou posílám v průběhu několika dní od obdržení rezervace(pokud se přihlašujete ve chvíli, kdy workshop začíná za kratší dobu než 4 dny , nutné uhradit workshop ještě ten den, opět po obdržení faktury.) Pokud platba nebude odeslána, VAŠE REZERVACE JE STORNOVANÁ.

 • Odhlášení z workshopu více jak 14 dní před workshopem, vrací se 90% z celé částky.
 • Odhlášení z workshopu méně jak 14 dní před workshopem, finanční částka vratná není, můžete ale za sebe najít náhradu.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit ze zavinění studia, částka za workshop se účastníkovi vrací v plné výši nebo se hledá nový termín.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit z důvodu vládních nařízení - hledá se nový vhodný termín.
  V sobotu máte možnost navštívit ještě workshop:
 • SOUČASNÉHO TANCE - FLOOR WORK A ŘETĚZENÍ TĚLA

Ukázky pohybových frází zaměřené na vývojové vzorce.


O WORKSHOPU

- VÝVOJOVÉ VZORCE A KREATIVNÍ TANEC- 

Zavítejte na workshop SOMA WORK, který je určen všem lidem se zájem o VĚDOMÝ POHYB a KREATIVNÍ TANEC. Budeme se věnovat našim VÝVOJOVÝM VZORCŮM a jejich přeorganizování, aby naše tělo fungovalo komplexněji a zdravěji. Workshop povede lektorka Lenka Červená.

SOMA WORK je o vědomé práci na svém těle a to jak v klidové fázi tak v pohybu. Propojujeme zde tělo s naší psychikou.  Budeme se věnovat VÝVOJOVÝM VZORCŮM (organizace těla a jeho přeorganizování), a našemu DECHU  a KREATIVNÍMU TANCI (inspirovaná vývojovými vzorci a Labanovou analýzou pohybu).

Pracuje se individuálně nebo ve dvojicích.

Před somatickou prací si vždy povíme něco o našem těle, jak funguje a zvědomíme si ho prostřednictvím dechu, doteku, slov a obrazů z fyziologie nebo anatomie.

1 ČÁST bude zaměřena na ÚVOD DO VÝVOJOVÝCH VZORCŮ. Kde bude hodně teorie a něco také z praktické části pro zvědomění středu těla a jeho aktivaci.

 • Pro všechny, kteří ještě Vývojové fráze u mne neabsolvovali
 • Pro ty, kteří úvodní seminář absolvovali, ale rádi by si vše zopakovali a případně se dozvěděli i něco nového

2 ČÁST je pak především PRAKTICKÁ, kde se střídají POHYBOVÉ FRÁZE (se zaměřením na vývojové vzorce), KREATIVNÍ TANEC a  SOMATICKÁ CVIČENÍ na zvědomění a posílení středu těla.

 • Praxe je nejdůležitější. Bez pravidelné praxe se v našem těle nic nezmění. Stejně tak jako naše svaly se budou zkracovat, pokud je nebudeme protahovat - tak naše tělo se nepřeorganizuje neaktivuje, pokud nebudeme pravidelně praktikovat tyto fráze či jiná cvičení.

O VÝVOJOVÝCH VZORCÍCH

Budeme se věnovat především sobě zevnitř. Svojí pozornost přesuneme na jednotlivé části našeho těla, abychom mohli postupně dosáhnout jeho propojení a následně umožnili tělu fungovat v jeho celistvosti. 

Co jsou to vývojové vzorce a jejich důležitost? Vývojové fáze dělíme do 6 oblastí (popsané níže). Aby tělo fungovalo komplexně, je potřeba aby každá z těchto fází byla dokončena a tělo si tak zapsalo ÚPLNÝ VZOREC. Jakmile je v dětství průběh psychomotorického vývoje narušen nebo v dospělosti nesprávným fungováním těla, naše vnitřní organizace přestane být v INTEGRITĚ, což na svém těle poznáme dříve nebo později neefektivním a často nezdravým pohybem, který může přinést i bolesti pohybového aparátu.

VÝVOJOVÉ VZORCE Z POHLEDU BARTENIEFF (Tanečnice a žačka Rudolfa Labana a Fyzioterapeutka)

 1. Dýchání: aktivování hlavního dýchacího svalu - bránice, vedlejších dýchacích svalů - mezižeberní a snaha o jejich propojení

 2. Pupeční radiace: centrum - končetiny (předpáteřní vzorec)

 3. Spinální vzorec: hlava - kostrč (páteřní)

 4. Homologní: horní-dolní polovina těla

 5. Homolaterální: pravá-levá polovina těla

 6. Kroslaterální: diagonální propojení těla


K PŘEVZORZOVÁNÍ NEEFEKTIVNÍCH VZORCŮ  je zapotřebí:

 1. Uvědomění si svých pohybových stereotypů.
 2. Vědomá práce se svým tělem a to jak v každodenních činnostech, tak i prostřednictvím PRAVIDELNÉHO CVIČENÍ

ČEHO DOCÍLÍME? 

 • Vědomý a plynulý pohyb
 • Pohyb je ekonomičtější - pohybové akce těla budou EFEKTIVNĚJŠÍ  (na naše činnosti budeme vynakládat méně námahy a energie)
 • Komplexnější pohyb, kde periferie jsou propojené s naším centrem
 • Protažené a uvolněné tělo
 • Lépe si uvědomujeme naše tělo a jeho signály
 • Prohloubení a uvědomění dechu
 • Zlepšení pohybové paměti
 • Lepší koordinace těla a koncentrace naší mysli

JAK TOHO DOCÍLÍME?

 • Postupně se budeme učit  jednotlivé subfráze (kroky), které nám vytvoří jeden pohybový celek (frázi)
 • Pohybovou frázi vědomě opakujeme, abychom si pohyby zvnitřnili. Dosáhneme tím i potřebné plynulosti a větší propojenosti těla.
 • Dech nás bude podporovat při každém pohybu v před. Další podporou nám bude země, která umožní k uzemnění a k opoře našeho těla.
 • Z workshopu si odnesete soubor cviků, které můžete dále cvičit i doma (pohybové fráze). 
 • Pořádám tyto workshopy pravidelně, abyste mohli opět přijít, udělat si čas na sebe a své tělo, zopakovat si pohybové fráze a naučit se nové i nová fyzická cvičení, která podpoří komplexní pohyb. Na každém workshopu se naučíte vždy něco nového.

- SVALY A TEKUTINY V POHYBU - 

Voda, Tkáňový mok, krev.. tekutost našeho těla, měkkost a jeho plynulost. Pojďme se za pomocí našeho dechu, doteku, hlasu a pohybu napojit na tekutiny, které jsou neustálou součástí našeho já. Jaké pohybové kvality s sebou přináší, jaké informace na buněčné rovině s sebou nesou... Pojďme se na své tělo napojit a zažít tekutiny v nás, zažít je v pohybu a tanci.

Stejně jako u tekutin se ponoříme do našeho svalového aparátu. Připomeneme si svalové skupiny, jak svaly vypadají a k čemu slouží a také co v sobě mohou ukládat a jak nás v pohybu ovlivňují. Pevnost a pružnost, síla i relaxace. To vše naše svaly potřebují. Přijďme je se mnou prožít. 


VNĚJŠÍ SVĚT OVLIVŇUJE TEN VNITŘNÍ A VNITŘNÍ ZASE VNĚJŠÍ - náš psychický stav se vždy otiskne i do  našeho těla a naopak. Pojďme se ještě více poznat, pojďme více do sebe. Přijďte zakusit změnu a zavítejte na na workshop. 

Na Vaši účast se srdečně těší Lenka Červená


O Lektorce Lence Červené

V tanci se napojuji na sebe, své tělo a emoce. Svůj vnitřní svět pozoruji a nechávám ho vyplouvat ven skrz pohyb. TANČÍM SRDCEM a to samé se snažím předávat všem - malým i těm velkým, kteří navštíví taneční lekce se mnou. Tam kde je třeba využívám ku pomoci taneční techniku, která nám pomůže posunout své pohybové možnosti ještě o něco dále.

Současný tanec, Somatický pohyb, Kruhové tance, Pilates... v detailech se liší, podstata je ale u všech pro mě stejná - pociťovat RADOST Z POHYBU.

Každá moje příprava je jedna velká, tvořivá a hravá cesta, stejně jako mé lekce, které mě naplňují. Jsem za ni vděčná a doufám, že na této cestě budu moci zůstat, díky vašemu zájmu, co nejdéle.

Má taneční cesta:

Tanci a práci s dětmi se věnuji více jak 15 let. Moje taneční cesta začala tanečním stylem street dance, poté jsem se posunula dál a postupně jsem studovala TANEČNĚ POHYBOVOU TERAPII v Akademii Alternativa, dvouletý vzdělávací cyklus VĚDOMÉ TĚLO (Rena Milgrom) - Labanova analýza pohybu (LMA), Bartenieff fundamentals (BF), principy Body mind centering, pohybová somatika.

Absolvovala jsem 4 somatické vzdělávací víkendy - BODY MIND CENTERING s úžasnou Aničkou Sedláčkovou. Týdenní intenzivní kurz pro profi tanečníky - GAGA s lektorkou z Izraele (škola Ohada Naharina). Cyklus 5 víkendových setkání MEDICÍNA V TANCI se Zunou Vesan Kozánkovou. Týdenní workshop TANEC ŠKOLÁM pořádaný organizací Ponec. Rekvalifikační kurz PILATES 2021, Eva Blahušová. Rekvalifikační masérský kurz.

Pro pedagogickou práci mi dala základy VŠ - PEDAGOGIKA VOLNÉHO ČASU. 5 rokem pracuji ve školství . Mám několikaleté zkušenosti s vedením mimoškolních aktivit pro děti a mládež. Zájmově jsem se věnovala základům arteterapie, výtvarnému umění především kresbě a malbě, hudbě (klavír, flétna). Vše ráda propojuji i s pohybem.


Reference

"Ahoj, Leni, moc děkuji za videa, budou se hodit ;-) Musím říct, že tvůj workshop mě tak hezky nakopl, že se tedˇ snažím hýbat pravidelně. Není to bohužel tanec - ten jen doma, ale hýbu se a to mi dělá moc dobře..." Zdravím a zdraví přeji,

Irena Jarošová

workshop Současna a Soma work vývojové vzorce

"Léňo, to bylo pohlazení, pro tělo i duši. Je mi velkou inspirací, co a jak děláš, ta fúze přímosti vedení, rozsahu znalostí a přesahů, skloubená s tvou vzdušnou jemností, vtipem a propojenosti je prostě dar. Moc děkuju za prostor, tyjo, po víc než 2 letech jsem se takhle mohla vnořit.

Ještě tam byl jeden úplně kosmický moment, no jak jsi začala vyprávět o DNA a o spirálovém fungování, tak jen duše udělala hopla a a! Rezonuje. Moc díky za komplexitu a holistické držení prostoru.  

Něco se mi pěkně zpevnilo tak jako zevnitř ven, cítím krásnou sílu a moudrost středu. Díky milá kouzelnice!"

Šárka Martínková

workshop Soma work - vývojové vzorce

"Ahoj Leni, mockrát děkuji za oba dva workshopy. Zpětně mohu říct, že oba dva mi něco daly. Ten první je prostě zajímavý a ten druhý z hlediska vzorců je super, protože zjistis, že všechno funguje jako skládačka...  Takže ještě jednou mockrát děkuji..."

Michaela Jurík

workshopy Současna & Soma work vývojové vzorce

"Ahoj Lenko, Velmi děkuji za včerejší celodenní seminář. Bylo to velmi inspirující a přínosné. Pevně věřím, že se nás sejde skupina na další taneční možnosti. Budu ráda za informace. Přeji krásné dny a těším se na pokračování! Zdeňka "

Zdeňka Dubská

workshop Soma work - vývojové vzorce

ZÁVAZNÁ REZERVACE MÍSTA

Zarezervujte si místo včas a přihlaste se na workshop, který Vás bude bavit. :)


Kurz je určen ZDRAVÝM JEDINCŮM. Pokud máte jakákoli POHYBOVÁ OMEZENÍ konzultujte s lékařem, zda je pro Vás tento kurz vhodný. Ne všechny pohyby jsou pro všechny dobré, proto prosím, abyste mi případná pohybová či jiná omezení sdělili před lekcí. Děkuji 

pohybové fráze, vývojové fráze, vývojové vzorce, přeorganizování těla, propojení těla, cvičení na bolest zad, somatický pohyb, somatika