WORKSHOP

SOMA WORK & KREATIVNÍ TANEC

- úvod do vývojových vzorců / svaly a tekutiny v pohybu -

JEDINÝ WORKSHOP V TOMTO ROCE V ČB


 • PRO KOHO? Pro ty co chtějí vědomě pracovat se svým tělem v klidu i pohybu. Není potřeba žádná pohybová zkušenost. Je to úvodní workshop, kde se podrobně dozvíme co to vývojové vzorce jsou a jak můžeme prakticky tělo vést k přeorganizování, aby lépe fungovalo. Mohou absolvovat znovu i ti, co workshop již navštívili a chtějí si vše osvěžit, zopakovat praktickou část (kterou je třeba pravidelně dělat, pokud chceme vidět výsledky) a naučit se i nové fráze.
 • KDY: 22 a 23. 4. 2023

sobota 22 / 4 / 23 Somatický a kreativný pohyb -  vývojové vzorce 

1. část:  12:45 - 14:00h, 2. část 14:00 - 18:00h ( absolvovali jste již workshop na vývojové fráze a chcete pouze absolvovat 2. praktickou část? Napište mi a domluvíme se.

neděle 23 / 4 / 23 Somatický pohyb - tekutiny a svaly v pohybu

9 - 12 h

 • KDE: České Budějovice, Rudolfovská 12 (vchod z Jeronýmovi ulice)
 • SPANÍ: 100Kč - možné přespání v sále ve vlastním spacáku a karimatce
 • S SEBOU: pohodlné oblečení k pohybu, pití, tančíme bosí nebo v ponožkách. Doporučuji více vrstev oblečení (i teplejší) - budeme více pracovat na zemi. Pro zimouřivé nebo "kostnatější" jedince doporučuji vzít deku - stačí menší. Lehkou sváču - dáme si pauzu na odpočinek a nasycení. :)
 • CENA 1350Kč za celý soma work sobota a neděle (10% sleva z levnějšího workshopu při absolvování obou sobotních workshopů Současny a Soma worku) 
 • cena 720Kč - 2. část vývoj. vzorce, sobota
 • cena 540Kč - nedělní soma work - tekutiny, svaly

PLATBA: bankovním převodem před workshopem. Informace k platbě zasílám na email.

PLATEBNÍ A STORNO PODMÍNKY 

Odesláním přihlášky se zavazujete zaplatit daný workshop nejpozději do 3 dnů od obdržení faktury, kterou posílám v průběhu několika dní od obdržení rezervace(pokud se přihlašujete ve chvíli, kdy workshop začíná za kratší dobu než 4 dny , nutné uhradit workshop ještě ten den, opět po obdržení faktury.) Pokud platba nebude odeslána, VAŠE REZERVACE JE STORNOVANÁ.

 • Odhlášení z workshopu více jak 14 dní před workshopem, vrací se 90% z celé částky.
 • Odhlášení z workshopu méně jak 14 dní před workshopem, finanční částka vratná není, můžete ale za sebe najít náhradu.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit ze zavinění studia, částka za workshop se účastníkovi vrací v plné výši nebo se hledá nový termín.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit z důvodu vládních nařízení - hledá se nový vhodný termín.
  V sobotu máte možnost navštívit ještě workshop:
 • SOUČASNÉHO TANCE - FLOOR WORK A ŘETĚZENÍ TĚLA

Ukázky pohybových frází zaměřené na vývojové vzorce.


O WORKSHOPU

- VÝVOJOVÉ VZORCE A KREATIVNÍ TANEC- 

Zavítejte na workshop SOMA WORK, který je určen všem lidem se zájem o VĚDOMÝ POHYB a KREATIVNÍ TANEC. Budeme se věnovat našim VÝVOJOVÝM VZORCŮM a jejich přeorganizování, aby naše tělo fungovalo komplexněji a zdravěji. Workshop povede lektorka Lenka Červená.

SOMA WORK je o vědomé práci na svém těle a to jak v klidové fázi tak v pohybu. Propojujeme zde tělo s naší psychikou.  Budeme se věnovat VÝVOJOVÝM VZORCŮM (organizace těla a jeho přeorganizování), a našemu DECHU  a KREATIVNÍMU TANCI (inspirovaná vývojovými vzorci a Labanovou analýzou pohybu).

Pracuje se individuálně nebo ve dvojicích.

Před somatickou prací si vždy povíme něco o našem těle, jak funguje a zvědomíme si ho prostřednictvím dechu, doteku, slov a obrazů z fyziologie nebo anatomie.

1 ČÁST bude zaměřena na ÚVOD DO VÝVOJOVÝCH VZORCŮ. Kde bude hodně teorie a něco také z praktické části pro zvědomění středu těla a jeho aktivaci.

 • Pro všechny, kteří ještě Vývojové fráze u mne neabsolvovali
 • Pro ty, kteří úvodní seminář absolvovali, ale rádi by si vše zopakovali a případně se dozvěděli i něco nového

2 ČÁST je pak především PRAKTICKÁ, kde se střídají POHYBOVÉ FRÁZE (se zaměřením na vývojové vzorce), KREATIVNÍ TANEC a  SOMATICKÁ CVIČENÍ na zvědomění a posílení středu těla.

 • Praxe je nejdůležitější. Bez pravidelné praxe se v našem těle nic nezmění. Stejně tak jako naše svaly se budou zkracovat, pokud je nebudeme protahovat - tak naše tělo se nepřeorganizuje neaktivuje, pokud nebudeme pravidelně praktikovat tyto fráze či jiná cvičení.

O VÝVOJOVÝCH VZORCÍCH

Budeme se věnovat především sobě zevnitř. Svojí pozornost přesuneme na jednotlivé části našeho těla, abychom mohli postupně dosáhnout jeho propojení a následně umožnili tělu fungovat v jeho celistvosti. 

Co jsou to vývojové vzorce a jejich důležitost? Vývojové fáze dělíme do 6 oblastí (popsané níže). Aby tělo fungovalo komplexně, je potřeba aby každá z těchto fází byla dokončena a tělo si tak zapsalo ÚPLNÝ VZOREC. Jakmile je v dětství průběh psychomotorického vývoje narušen nebo v dospělosti nesprávným fungováním těla, naše vnitřní organizace přestane být v INTEGRITĚ, což na svém těle poznáme dříve nebo později neefektivním a často nezdravým pohybem, který může přinést i bolesti pohybového aparátu.

VÝVOJOVÉ VZORCE Z POHLEDU BARTENIEFF (Tanečnice a žačka Rudolfa Labana a Fyzioterapeutka)

 1. Dýchání: aktivování hlavního dýchacího svalu - bránice, vedlejších dýchacích svalů - mezižeberní a snaha o jejich propojení

 2. Pupeční radiace: centrum - končetiny (předpáteřní vzorec)

 3. Spinální vzorec: hlava - kostrč (páteřní)

 4. Homologní: horní-dolní polovina těla

 5. Homolaterální: pravá-levá polovina těla

 6. Kroslaterální: diagonální propojení těla


K PŘEVZORZOVÁNÍ NEEFEKTIVNÍCH VZORCŮ  je zapotřebí:

 1. Uvědomění si svých pohybových stereotypů.
 2. Vědomá práce se svým tělem a to jak v každodenních činnostech, tak i prostřednictvím PRAVIDELNÉHO CVIČENÍ

ČEHO DOCÍLÍME? 

 • Vědomý a plynulý pohyb
 • Pohyb je ekonomičtější - pohybové akce těla budou EFEKTIVNĚJŠÍ  (na naše činnosti budeme vynakládat méně námahy a energie)
 • Komplexnější pohyb, kde periferie jsou propojené s naším centrem
 • Protažené a uvolněné tělo
 • Lépe si uvědomujeme naše tělo a jeho signály
 • Prohloubení a uvědomění dechu
 • Zlepšení pohybové paměti
 • Lepší koordinace těla a koncentrace naší mysli

JAK TOHO DOCÍLÍME?

 • Postupně se budeme učit  jednotlivé subfráze (kroky), které nám vytvoří jeden pohybový celek (frázi)
 • Pohybovou frázi vědomě opakujeme, abychom si pohyby zvnitřnili. Dosáhneme tím i potřebné plynulosti a větší propojenosti těla.
 • Dech nás bude podporovat při každém pohybu v před. Další podporou nám bude země, která umožní k uzemnění a k opoře našeho těla.
 • Z workshopu si odnesete soubor cviků, které můžete dále cvičit i doma (pohybové fráze). 
 • Pořádám tyto workshopy pravidelně, abyste mohli opět přijít, udělat si čas na sebe a své tělo, zopakovat si pohybové fráze a naučit se nové i nová fyzická cvičení, která podpoří komplexní pohyb. Na každém workshopu se naučíte vždy něco nového.

- SVALY A TEKUTINY V POHYBU - 

Voda, Tkáňový mok, krev.. tekutost našeho těla, měkkost a jeho plynulost. Pojďme se za pomocí našeho dechu, doteku, hlasu a pohybu napojit na tekutiny, které jsou neustálou součástí našeho já. Jaké pohybové kvality s sebou přináší, jaké informace na buněčné rovině s sebou nesou... Pojďme se na své tělo napojit a zažít tekutiny v nás, zažít je v pohybu a tanci.

Stejně jako u tekutin se ponoříme do našeho svalového aparátu. Připomeneme si svalové skupiny, jak svaly vypadají a k čemu slouží a také co v sobě mohou ukládat a jak nás v pohybu ovlivňují. Pevnost a pružnost, síla i relaxace. To vše naše svaly potřebují. Přijďte je se mnou prožít. 


VNĚJŠÍ SVĚT OVLIVŇUJE TEN VNITŘNÍ A VNITŘNÍ ZASE VNĚJŠÍ - náš psychický stav se vždy otiskne i do  našeho těla a naopak. Pojďme se ještě více poznat, pojďme více do sebe. Přijďte zakusit změnu a zavítejte na workshop. 

Na Vaši účast se srdečně těší Lenka Červená


O Lektorce Lence Červené

V tanci se napojuji na sebe, své tělo a emoce. Svůj vnitřní svět pozoruji a nechávám ho vyplouvat ven skrz pohyb. TANČÍM SRDCEM a to samé se snažím předávat všem - malým i těm velkým, kteří navštíví taneční lekce se mnou. Tam kde je třeba využívám ku pomoci taneční techniku, která nám pomůže posunout své pohybové možnosti ještě o něco dále.

Současný tanec, Somatický pohyb, Kruhové tance, Pilates... v detailech se liší, podstata je ale u všech pro mě stejná - pociťovat RADOST Z POHYBU.

Každá moje příprava je jedna velká, tvořivá a hravá cesta, stejně jako mé lekce, které mě naplňují. Jsem za ni vděčná a doufám, že na této cestě budu moci zůstat, díky vašemu zájmu, co nejdéle.

Má taneční cesta:

Tanci a práci s dětmi se věnuji více jak 15 let. Moje taneční cesta začala tanečním stylem street dance, poté jsem se posunula dál a postupně jsem studovala TANEČNĚ POHYBOVOU TERAPII v Akademii Alternativa, dvouletý vzdělávací cyklus VĚDOMÉ TĚLO (Rena Milgrom) - Labanova analýza pohybu (LMA), Bartenieff fundamentals (BF), principy Body mind centering, pohybová somatika.

Absolvovala jsem 4 somatické vzdělávací víkendy - BODY MIND CENTERING s úžasnou Aničkou Sedláčkovou. Týdenní intenzivní kurz pro profi tanečníky - GAGA s lektorkou z Izraele (škola Ohada Naharina). Cyklus 5 víkendových setkání MEDICÍNA V TANCI se Zunou Vesan Kozánkovou. Týdenní workshop TANEC ŠKOLÁM pořádaný organizací Ponec. Rekvalifikační kurz PILATES 2021, Eva Blahušová. Rekvalifikační masérský kurz.

Pro pedagogickou práci mi dala základy VŠ - PEDAGOGIKA VOLNÉHO ČASU. 5 rokem pracuji ve školství . Mám několikaleté zkušenosti s vedením mimoškolních aktivit pro děti a mládež. Zájmově jsem se věnovala základům arteterapie, výtvarnému umění především kresbě a malbě, hudbě (klavír, flétna). Vše ráda propojuji i s pohybem.


Reference

"Ahoj, Leni, moc děkuji za videa, budou se hodit ;-) Musím říct, že tvůj workshop mě tak hezky nakopl, že se tedˇ snažím hýbat pravidelně. Není to bohužel tanec - ten jen doma, ale hýbu se a to mi dělá moc dobře..." Zdravím a zdraví přeji,

Irena Jarošová

workshop Současna a Soma work vývojové vzorce

"Léňo, to bylo pohlazení, pro tělo i duši. Je mi velkou inspirací, co a jak děláš, ta fúze přímosti vedení, rozsahu znalostí a přesahů, skloubená s tvou vzdušnou jemností, vtipem a propojenosti je prostě dar. Moc děkuju za prostor, tyjo, po víc než 2 letech jsem se takhle mohla vnořit.

Ještě tam byl jeden úplně kosmický moment, no jak jsi začala vyprávět o DNA a o spirálovém fungování, tak jen duše udělala hopla a a! Rezonuje. Moc díky za komplexitu a holistické držení prostoru.  

Něco se mi pěkně zpevnilo tak jako zevnitř ven, cítím krásnou sílu a moudrost středu. Díky milá kouzelnice!"

Šárka Martínková

workshop Soma work - vývojové vzorce

"Ahoj Leni, mockrát děkuji za oba dva workshopy. Zpětně mohu říct, že oba dva mi něco daly. Ten první je prostě zajímavý a ten druhý z hlediska vzorců je super, protože zjistis, že všechno funguje jako skládačka...  Takže ještě jednou mockrát děkuji..."

Michaela Jurík

workshopy Současna & Soma work vývojové vzorce

"Ahoj Lenko, Velmi děkuji za včerejší celodenní seminář. Bylo to velmi inspirující a přínosné. Pevně věřím, že se nás sejde skupina na další taneční možnosti. Budu ráda za informace. Přeji krásné dny a těším se na pokračování! Zdeňka "

Zdeňka Dubská

workshop Soma work - vývojové vzorce

ZÁVAZNÁ REZERVACE MÍSTA

Zarezervujte si místo včas a přihlaste se na workshop, který Vás bude bavit. :)


Kurz je určen ZDRAVÝM JEDINCŮM. Pokud máte jakákoli POHYBOVÁ OMEZENÍ konzultujte s lékařem, zda je pro Vás tento kurz vhodný. Ne všechny pohyby jsou pro všechny dobré, proto prosím, abyste mi případná pohybová či jiná omezení sdělili před lekcí. Děkuji