WORKSHOP

SOMA WORK 

- vývojové vzorce -

 • PRO KOHO? Pro ty co chtějí vědomě pracovat se svým tělem v klidu i pohybu. Není potřeba žádná pohybová zkušenost.
 • KDY: 12. březen 2022 / 13:00 - 16:00 h
 • KDE: Český Krumlov, Studio Dech - Za Nádražím 225 (prostory bývalé pošty)
 • S SEBOU: pohodlné oblečení k pohybu, pití, tančíme bosí nebo v ponožkách. Doporučuji více vrstev oblečení (i teplejší) - budeme více pracovat na zemi. Pro zimouřivé nebo "kostnatější" jedince doporučuji vzít deku - stačí menší.
 • CENA 450Kč (10% sleva z dražšího workshopu při absolvování obou sobotních workshopů)
MAXIMÁLNÍ POČET ÚČASTNÍKŮ 6 

PLATBA: bankovním převodem před workshopem. Informace k platbě zasílám na email.

PLATEBNÍ A STORNO PODMÍNKY 

 • Odesláním přihlášky se zavazujete zaplatit daný workshop nejpozději do 3 dnů (pokud se přihlašujete ve chvíli, kdy workshop začíná za kratší dobu než za 4 a více dní (např. přihlašuji se 26. 11.), nutné uhradit workshop ještě ten den.
 • Pokud platba nebude odeslána, VAŠE REZERVACE JE STORNOVANÁ.
 • Pokud se nebudete moci workshopu účastnit, finanční částka vratná není, můžete ale za sebe najít náhradu.
 • Pokud se nebude moci workshop uskutečnit ze zavinění studia, částka za workshop se účastníkovi vrací v plné výši.
  V sobotu máte možnost navštívit ještě workshop:
 • Pilates


O WORKSHOPU

Zavítejte na workshop SOMA WORK, který je určen všem lidem se zájem o VĚDOMÝ POHYB a KREATIVNÍ TANEC. Budeme se věnovat našim VÝVOJOVÝM VZORCŮM a jejich přeorganizování, aby naše tělo fungovalo komplexněji a zdravěji. Workshop povede lektorka Lenka Červená.

SOMA WORK je o vědomé práci na svém těle a to jak v klidové fázi tak v pohybu. Propojujeme zde tělo s naší psychikou.  Budeme se věnovat VÝVOJOVÝM VZORCŮM (organizace těla a jeho přeorganizování), a našemu DECHU  a KREATIVNÍMU TANCI (inspirovaná vývojovými vzorci a Labanovou analýzou pohybu).

Pracuje se individuálně nebo ve dvojicích.

Před somatickou prací si vždy povíme něco o našem těle, jak funguje a zvědomíme si ho prostřednictvím dechu, doteku, slov a obrazů z fyziologie nebo anatomie.


O VÝVOJOVÝCH VZORCÍCH

Budeme se věnovat především sobě zevnitř. Svojí pozornost přesuneme na jednotlivé části našeho těla, abychom mohli postupně dosáhnout jeho propojení a následně umožnili tělu fungovat v jeho celistvosti. 

Co jsou to vývojové vzorce a jejich důležitost? Vývojové fáze dělíme do 6 oblastí (popsané níže). Aby tělo fungovalo komplexně, je potřeba aby každá z těchto fází byla dokončena a tělo si tak zapsalo ÚPLNÝ VZOREC. Jakmile je v dětství průběh psychomotorického vývoje narušen nebo v dospělosti nesprávným fungováním těla, naše vnitřní organizace přestane být v INTEGRITĚ, což na svém těle poznáme dříve nebo později neefektivním a často nezdravým pohybem, který může přinést i bolesti pohybového aparátu.

VÝVOJOVÉ VZORCE Z POHLEDU BARTENIEFF (Tanečnice a žačka Rudolfa Labana a Fyzioterapeutka)

 1. Dýchání: aktivování hlavního dýchacího svalu - bránice, vedlejších dýchacích svalů - mezižeberní a snaha o jejich propojení

 2. Pupeční radiace: centrum - končetiny (předpáteřní vzorec)

 3. Spinální vzorec: hlava - kostrč (páteřní)

 4. Homologní: horní-dolní polovina těla

 5. Homolaterální: pravá-levá polovina těla

 6. Kroslaterální: diagonální propojení těla


K PŘEVZORZOVÁNÍ NEEFEKTIVNÍCH VZORCŮ  je zapotřebí:

 1. Uvědomění si svých pohybových stereotypů.
 2. Vědomá práce se svým tělem a to jak v každodenních činnostech, tak i prostřednictvím pravidelného cvičení.

ČEHO DOCÍLÍME? 

 • Vědomý a plynulý pohyb
 • Pohyb je ekonomičtější - pohybové akce těla budou EFEKTIVNĚJŠÍ  (na naše činnosti budeme vynakládat méně námahy a energie)
 • Komplexnější pohyb, kde periferie jsou propojené s naším centrem
 • Protažené a uvolněné tělo
 • Lépe si uvědomujeme naše tělo a jeho signály
 • Prohloubení a uvědomění dechu
 • Zlepšení pohybové paměti
 • Lepší koordinace těla a koncentrace naší mysli

JAK TOHO DOCÍLÍME?

 • Postupně se budeme učit  jednotlivé subfráze (kroky), které nám vytvoří jeden pohybový celek (frázi)
 • Pohybovou frázi vědomě opakujeme, abychom si pohyby zvnitřnili. Dosáhneme tím i potřebné plynulosti a větší propojenosti těla.
 • Dech nás bude podporovat při každém pohybu v před. Další podporou nám bude země, která umožní k uzemnění a k opoře našeho těla.
 • Z workshopu si odnesete soubor cviků, které můžete dále cvičit i doma (pohybové fráze). 

Na dalších workshopech se zaměříme také na účinou sestavu vytvořenou  Izabelou Bartenieff BF6 - BARTENIEFF FUNDAMENTALS. 

Později budou v nabídce také SOMA WORK - TĚLOVÉ SYSTÉMY a další oblasti z KREATIVNÍHO  TANCE a Labanovy analýzy pohybu.


VNĚJŠÍ SVĚT OVLIVŇUJE TEN VNITŘNÍ A NAOPAK - náš psychický stav se vždy otiskne i do  našeho těla a naopak. Pojďme se ještě více poznat, pojďme více do sebe. Přijďte zakusit změnu a zavítejte na na workshop. 

Na Vaši účast se srdečně těší Lenka Červená


O Lektorce Lence Červené

Taneční praxi a lektorské činnosti se věnuji víc jak 15 let. Moje taneční cesta začala tanečním stylem street dance, kterému jsem se věnovala 9 let. Poté jsem 1 rok studovala TANEČNĚ POHYBOVOU TERAPII v Akademii Alternativa. V roce 2014 jsem nastoupila na dvouletý kurz VĚDOMÉ TĚLO (Rena Milgrom), kde jsme se věnovali Labanově analýze pohybu (LMA), Bartenieff fundamentals (BF) a okrajově principům Body mind centering.

Absolvovala jsem 4 somatické vzdělávací víkendy - BODY MIND CENTERING s úžasnou Aničkou Sedláčkovou. Týdenní intenzivní kurz pro profi tanečníky - GAGA s lektorkou z Izraele (škola Ohada Naharina). Cyklus 5 víkendových setkání MEDICÍNA V TANCI se Zunou Vesan Kozánkovou. Týdenní workshop TANEC ŠKOLÁM pořádaný organizací Ponec. Rekvalifikační kurz PILATES, Eva Blahušová. Rekvalifikační masérský kurz Dexter academy.

Pro pedagogickou práci mi dala základy VŠ - PEDAGOGIKA VOLNÉHO ČASU. Také po praktické stránce jsem vděčná za zkušenosti, které jsem získávala po dobu tří let na CZŠ ve školní družině jako vychovatelka.

Mám několikaleté zkušenosti s vedením mimoškolních aktivit pro děti a mládež - vedení výtvarných kurzů, tábory s dětmi aj. Zájmově jsem se věnovala základům arteterapie , výtvarnému umění především kresbě a malbě, hudbě (klavír, flétna). Vše ráda propojuji i s pohybem.

Každá moje příprava je jedna velká tvořivá a hravá cesta, stejně jako mé lekce které mne naplňují. Jsem za ni vděčná a doufám, že na této cestě budu moci zůstat, díky vašemu zájmu, co nejdéle. :) 

ZÁVAZNÁ REZERVACE MÍSTA

Zarezervujte si místo včas a přihlaste se na workshop, který Vás bude bavit. :)


Kurz je určen ZDRAVÝM JEDINCŮM. Pokud máte jakákoli POHYBOVÁ OMEZENÍ konzultujte s lékařem, zda je pro Vás tento kurz vhodný. Ne všechny pohyby jsou pro všechny dobré, proto prosím, abyste mi případná pohybová či jiná omezení sdělili před lekcí. Děkuji